İSRAİL’İN FİLİSTİN’E SALDIRISI İÇİN NE DEDİLER? / CHP-SOL PARTİ-TKP-TİP-MDD- FKF- TKH-1920TKP-EMEP-HKP

Emperyalizm; bölgemizde yine can almaya, yine katliamlar yapmaya, yine ülkelerin sınırlarını karıştırmaya başladı. Emperyalizmin hedefinde ise bir kez daha Filistin var.

Bundan yarım yüzyıl önce emperyalizme karşı Filistin halkının yanındaydı devrimciler. Deniz Gezmişler dayanışma mesajını vermek için Filistin topraklarında İsrail saldırılarına karşı silah çattılar. 68 kuşağı çok sayıda arkadaşını Filistin topraklarında “bıraktı”.

Peki, İsrail emperyalizmin Filistin’e saldırıları karşısında sol ve sosyalist hareketler bugün ne diyorlar?   

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): Filistin Sorunu Hepimizin Acısı, Hepimizin Yarası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: “Filistinli kardeşlerimiz maalesef ilk defa böyle bir şiddete maruz kalmıyor. Filistin sorunu hepimizin acısı, hepimizin yarası.

Ama bunu çözebilmemiz için de güçlü bir ülke olmanız lazım. Sözünüzün dinlenmesi lazım. İkircikli politikalarla bu olmaz. Eğer oradaki Müslüman kardeşlerimize, Filistinli kardeşlerimize desteğimiz olacaksa bölgede gücümüz de yetkimiz de olacak. Türkiye’de aldığı kararları uygulama sahası bulabiliyordu. Ama şimdi maalesef dış politikada bütün güvenimizi yitirdik. Maalesef kimse de bizi bu konuda belirleyici, arabulucu görmüyor.

Ama şunu belirtmek gerekiyor ki Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. Geçmişte olduk, bugün de yanındayız. Orada yapılan zalimliği de nefretler kınıyoruz.”

Türkiye Komünist Partisi (TKP): İşgalciler Kaybedecek, Filistin Halkı Kazanacak!

“İsrail’in açık bir işgal anlamına gelen yayılmacı politikalarını ve Filistin halkını zorla yerinden etme adına gerçekleştirdiği saldırıları kınıyoruz.

Doğu Kudüs’te evlerinden, mahallelerinden oldubittilerle gönderilmeye çalışılan ve buna direnen Filistin halkına, barış yanlısı eylemcilere, kadınlara, çocuklara gösterilen ırkçı şiddet insanlık dışıdır. Geçtiğimiz haftadan bu yana polisin ve İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında onlarca Filistinli yaralanmıştır. Çatışmaların tırmanması ile birlikte İsrail’in Gazze’ye dönük hava saldırılarında dokuzu çocuk yirminin üzerinde Filistinli hayatını yitirmiştir.

Unutulmasın; İsrail devleti halkın büyük bir bölümünü aşılamışken, aynı coğrafyada kuşatma altında yaşayan Filistinlilerin çok az bir kısmı aşılanabilmiştir ve son derece ağır koşullarda COVID-19’a karşı mücadele vermeye devam etmektedir. Bu büyük eşitsizliğe karşı İsrail yetkilileri kılını dahi kıpırdatmamış, ölümleri seyretmiştir.

Tüm bu ölümlere karşın, İsrail’in en büyük destekçisi olan, elçiliği gayrimeşru bir şekilde Kudüs’te bulunmaya devam eden ABD’nin katliamı “savunma” olarak adlandırması da, saldırının nereden cesaret aldığını açıkça göstermektedir. Emperyalizm, bir halkı adeta boğmaya çalışmaktadır.

Türkiye Komünist Partisi Filistin halkının yıllardır süren direnişinin, meşru bağımsızlık ve egemenlik taleplerinin daima yanındadır.

İşgalciler kaybedecek, Filistin halkı kazanacak!”

SOL Parti: Filistinlilere Yapılan Saldırılar Son Bulmalıdır!

“Emperyalist işgalci İsrail devleti, Filistin halkına saldırılarını sürdürüyor. Doğu Kudüs’te halka yönelik saldırılarda yaralanan Filistinli sayısı 300’ü geçti. Savunmasız halka yapılan polis saldırılarının hiçbir haklı gerekçesi yoktur.

Ortadoğu’yu kana bulayan ABD-İsrail emperyalizmi, yıllardır sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinde Filistin halkının direnişini kıramadı. Tüm askeri gücüne karşı, dünyaya örnek olan Filistin devrimcilerinin mücadelesi bütün coğrafyaya örnek oldu.

Bu mücadele, emperyalizmin yok etme pratikleriyle engellenemez. Katil İsrail devletinin, geçmişte olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’te savunmasız halka saldırarak Filistin topraklarında kendi meşruiyetini sağlayamayacak.

İsrail devletinin direnen Filistin halkının mücadelesini kırmak için sürdürdüğü saldırılar başarılı olamayacak. Dünyanın her yerinde direnen halkların mücadelesi emperyalizmi yenecek. 

Direnen Filistin Halkına Selam Olsun!”

Filistin Halkı ile Dayanışma Ancak Emperyalizme ve Katil İsrail’e Karşı Mücadeleyle Mümkün!

Nehirden Denize Filistin Özgür Olacak!”

Türkiye İşçi Partisi (TİP): AKP Filistin Halkının Çıkarını Savunamaz!

“Siyonist yerleşimcilerin Doğu Kudüs’te Filistinlilerin evlerini işgaline ve İsrail devletinin uyguladığı şiddete karşı Filistin halkının onurlu direnişinin yanındayız.

Timsah gözyaşı döküp İsrail’le ticari-askeri ortaklıkları sürdüren AKP Filistin halkının çıkarını savunamaz!”

(Bu açıklama partinin twitter sayfasından yapılmıştır.)

Milli Demokratik Devrim (MDD) Hareketi: İsrail Terörüne En Etkili Cevap

Milli Demokratik Devrim Hareketi’nin yayın organı Haber2021 internet sitesinden yapılan açıklama da çözüm önerisi olarak şunlar sıralandı:

“Türkiye, atacağı doğru adımlarla bu yüzyıllık sorunu çözmede en önemli rolü oynayacak konumdadır. Kuru protestolarla İsrail zulmü durdurulamaz. AKP iktidarı, mazlum Filistin halkı için gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsa yapacağı tek şey, Şam’a derhal büyükelçisini göndermektir.

Mescidi Aksa’ya saldırıyla başlayan ve dün Kadir gecesinde de devam eden Siyonist vahşet üzerinde düşünmenin zamanıdır.

Her şeyden önce bu fütursuz saldırının arkasındaki ABD desteğini görmek gerekiyor.

ABD, Trump döneminde Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak, Filistin yerleşimlerindeki İsrail zorbalığına destek çıkarak, Golan tepelerinin ilhakını tanıdığını söyleyerek iki gündür yaşanan akıl almaz küstahlığı cesaretlendirmiştir.

Biden yönetimi de İsrail’e destek politikasını aynen sürdürdüğü için yaşanan vahşetin sorumlusudur.

Siyonistleri cesaretlendiren ikinci olgu, kimi Arap ülkelerinin İsrail’le ilişkileri normalleştirme yarışına girmeleridir.

ABD’nin parmağına bakarak hareket eden Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas gibi Arap ülkeleri de yaşanan vahşetin sorumlularıdır.

Bu tablodan aynı zamanda, Filistin halkına karşı tam 100 yıldır sürdürülen saldırı ve zulmün nasıl sona erdirileceğinin de anahtarı çıkar.

Başta Arap ülkeleri olmak üzere bütün Müslüman dünyanın emperyalizme karşı kendi aralarındaki birlik ve dayanışmayı güçlendirmeleri atılacak birinci adımdır.

Son gelişmeler üzerine Filistin devletinin çağrısı ile şimdi toplanacak olan Arap Birliği Örgütü’ne büyük sorumluluk düşmektedir.

Arap olmayan Türkiye ve İran gibi Müslüman bölge ülkelerinin de büyük sorumlulukları vardır. Her iki ülke de ekonomik, siyasi, askeri ve tarihsel konumları itibariyle önemli roller oynayabilecek durumdadırlar.

Özellikle Türkiye, atacağı doğru adımlarla bu yüzyıllık sorunu çözmede en önemli rolü oynayacak konumdadır. Kuru protestolarla İsrail zulmü durdurulamaz.

Hele hele “Katil Esed” söylemini, yaşanan bütün gelişmelerin ardından hala sürdürmeye devam edenlerin, Siyonist vahşeti lanetlemelerinin hiçbir kıymeti harbiyesi olamaz.

Ama Türkiye’nin Şam ile el sıkışarak Batı Asya’daki bütün ülkelerin birliği yönünde atacağı adım, İsrail’e geri adım attıracaktır.

Böylece sadece İsrail’e geri adım attırılmayacak, 200 yıldır Müslüman dünyayı hedef alan sömürgeci ve emperyalist saldırıya da en etkili cevap verilmiş olacaktır.

AKP iktidarı, mazlum Filistin halkı için gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsa yapacağı tek şey, Şam’a derhal büyükelçisini göndermektir.”

Türkiye Komünist Hareketi (TKH): Filistin Halkının Yanındayız!

“Filistin İçin Dayanışma Abd Emperyalizmine Karşı Çıkmakla Mümkün!

İsrail yönetimi tarafından 24 Filistinlinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırı, bir kez daha İsrail’in işgalci karakterini göstermiştir.

Nisan ayından beri devam eden gerilim son iki gündür doğrudan Filistinlilere yönelik saldırıya dönmüş durumdadır. Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinli ailelerin evlerinden İsrail yönetimi tarafından tahliye edilmesi gündemi ile başlayan ve daha sonra işgalin yıldönümünü kutlamak üzere başlatılan provokasyonlarla sürdürülen bu saldırıların amacı bellidir. İsrail, işgal ettiği topraklardan Filistinlileri tamamen koparmak amacı taşımaktadır.

Bugün işgalci İsrail Devleti’nin kendisini savunma hakkı vardır diye bu saldırılara destek veren ABD emperyalizmi, İsrail’in işgalci politikalarının en büyük destekçisi olduğunu da kanıtlamıştır.

Büyük Ortadoğu Projesi adıyla işgalci İsrail’in güvenliği için Suriye’nin yıkımının ve parçalanmasının hedefinde olan emperyalizmin böylesi bir açıklaması bizler için şaşırtıcı değildir. Ancak, ABD emperyalizminin bu politikasının peşinden gidip İsrail’in güvenliği için Suriye’nin yıkımına ortak olanların bugün Filistin davası üzerinden gösterdikleri tepki büyük bir sahtekarlıktır!

Bugün Filistin halkının yanında olmak, işgalci İsrail’in koruyucusu ABD emperyalizmine karşı çıkmakla olur!

Filistin halkının yanında olduğumuzu ilan eder, Ortadoğu’da barışın ancak ve ancak emperyalizme karşı mücadele ile geleceğini bir kez daha ifade ederiz!

Ve biliyoruz ki, işgalciler ve emperyalizm kaybedecek, Filistin halkı, Suriye halkı ve bütün mazlum halklar kazanacaktır!”

1920 TKP: Filistin Halkının Yanındayız

“Emperyalizmin ayrıcalıklı uzantısı İsrail sömürgeciliğinin Filistin’deki işgalini derinleştirmek ve Kudüs’ü Filistinlilerden arındırmak amacıyla giriştiği saldırılarda onlarca Filistinliyi öldürmesini, yüzlercesini yaralamasını şiddetle kınıyoruz.

Yüreğimiz ülkesini işgalden kurtarmak ve onurlu yaşamak için her fedakârlığa katlanan Filistin halkıyla beraber. Eninde sonunda sömürgeci İsrail yenilecek, Filistin halkı bağımsız, bütün ve egemen anavatanında yaşayacak.

İki yanlış
Filistin halkının kahramanca mücadelesinde dikkat edilmesi gereken iki çıkmaz sokak var. Birincisi, sömürgeci işgale karşı ulusal mücadeleyi çözümsüz bir din savaşı çerçevesine sokmak, ulusal direnişi Müslüman ve Yahudi toplumlarının çatışması olarak anlamak. İkincisi, ulusal kurtuluş için emperyalizmden medet ummak ve Filistin’in geleceğini İsrail sömürgeciliğinin arkasındaki asıl güç olan emperyalizmin İsrail’e yapacağı sözümona baskılara bel bağlamak.

Birleşik mücadele
Filistin halkının İsrail işgaline karşı mücadelesi dünya halklarının emperyalizme karşı mücadelesinin ayrılmaz parçasıdır. Filistin halkı ulusal birliğini sağlayacak ve ulusal kurtuluş mücadelelerinin genel doğrularına bağlı olarak İsrail halkı dahil bölge ve dünya halklarının desteğini kazanarak kurtuluşa kavuşacaktır.

Filistin’de sömürgeci işgale son!
Yaşasın bağımsız, bütün, egemen Filistin!” 11 Mayıs 2021

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF): Direnen Filistin Halkı Kazanacak

“İşgalci İsrail, günlerdir Filistin halkına yönelik saldırılarını arttırıyor.

Emperyalizme karşı direnen Filistin halkının yanındayız.

Emperyalistler yenilecek, direnen Filistin halkı kazanacak.

Nehirden denize Filistin özgür olacak!”

(Bu açıklama FKF’nin twitter sayfasından yapılmıştır.)

Emek Partisi (EMEP): “Çözüm Emperyalizme Karşı Ortak Ve Kardeşçe Duruş”

“Bir bayrama daha İsrail zulmü ile girdik. Ortadoğu halkları, Filistin halkları gözyaşı döküyor. Filistin’de Kudüs’te kan var acı var. Mescid-i Aksa baskınında yüzlerce insan yaralandı. İsrail’in hava saldırısında onlarca insan hayatını kaybetti, çocuklar yaralandı. Bütün bunlar ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla başlayan bir provokasyonların sonucudur.

Çok açık bir biçimde görülüyor ki görüntülerden de izliyoruz ki, İsrailli siyonist dinci fanatikler Filistinlilerin evleri mekanları bombalanırken sevinç gösterileri yapıyorlar. Bu görüntüler 21. yy adına utanç vesikasıdır. İnsanlık bu görüntüleri elbette unutmayacak.

Siyonizmin Kudüs’te Hristiyan ve Müslüman insanların evlerini boşaltarak oraya Yahudi siyonist fanatiklerin yerleştirmesi çabasını elbette doğru bulmuyoruz. Yıkımların, sürgünlerin, tahliyelerin, bir an önce son bulmasını istiyoruz.

Özellikle AKP iktidarı açısından bir samimiyet testi yapmak gerekirse; samimiyet testi kınamada değil yaptırımdadır. Soruyoruz İsrail’e karşı ne yaptırımda bulundunuz? Diplomatik ilişkileri mi askıya aldınız? Yoksa silah anlaşmaları dahil ikili anlaşmaları mı iptal ettiniz? Bu yaptırımlar olmadan İsrail zulmünün son bulması mümkün değil.

Ayrıca önemli bir uyarımızda bütün bu zulüm içerisinde halkların kardeşliğinin sağlanması gerekir. Zira, bu mesele sadece Müslümanların meselesi değildir. Sorun dinsel-mezhepsel çatışmalar temelinde ele alınmamalı, kardeşlik zedelenmemelidir. Bu sorun Ortadoğu halklarının sorunudur.

Bu sorun emperyalizmin bölgede varlığının bir sorunudur. Çözümü de emperyalizme karşı ortak ve kardeşçe bir duruş ile çözülebilir. Biz buradan bütün Türkiye halklarına, Filistin halkının yaşadığı bu zulüm karşısında ses çıkartma ve dayanışma çağrısı yapıyoruz.” Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP): AB-D Emperyalistlerinin Ortadoğu’daki Bekçi Köpeği Siyonist İsrail, Ramazan’da bile Filistin Halkını kanatıyor, alçakça saldırılar düzenliyor!

İnsan soyunun en büyük düşmanının üç müttefikinden biri Siyonist İsrail, Filistin Halkına nefes aldırmıyor. AB-D Emperyalistleri tarafından Ortadoğu’da yaratılan Siyonist İsrail, mazlum Filistin Halkına gün yüzü göstermiyor. AB-D Emperyalistlerinin suikastçısı Katil İsrail, o topraklardan sahipleriyle birlikte sürülmediği, atılmadığı, gönderilmediği sürece bu alçakça saldırılar devam edecek.

En son saldırıları, İsrail Polisinin, teravih namazını kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermi ile saldırıp, en az 205 kişi yaralaması şeklinde oldu.

Katil Devletin Filistin Halkına saldırması için bir gerekçe olması gerekmiyor. O hale geldi ki bu saldırılar, Ramazan’da toplu namaz kılmak gerekçe, bayramlaşmak gerekçe, toplu yürümek gerekçe, akraba ziyaretleri gerekçe, hakkını savunmak için ağzını açtın gerekçe. Filistin Halkını vurmak için, katletmek için, bezdirmek için, yerinden yurdundan etmek için, Siyonist İsrail’in bir gerekçe üretmesi gerekmiyor. Aslında o topraklarda hâlâ Filistinlilerin bulunması, hâlâ o toprakları terk etmiyor oluşları, direnmeleri en büyük gerekçe.

Katil İsrail almış arkasına AB-D Emperyalistlerini, almışlar arkalarına, her biri kendini, ülkesini, tarihini, topraklarını, halkını AB-D Emperyalistlerine satmış krallıkları, şeyhlikleri, almışlar arkalarına AB-D Emperyalistlerine Eşbaşkan olmakla övünen Ortaçağcıları, pervasızca saldırıyor.

Bunların üstüne Filistin Halkının Ortadoğu’daki en büyük yardımcısı, Siyonist İsrail’in Ortadoğu’daki en büyük korkusu Suriye Devleti, AB-D Emperyalistleri ve ona biat eden, ruhunu teslim eden Ortaçağcıların elbirliğiyle geçmişe oranla güçsüzleştirilince-etkisiz kılınınca, Katil Siyonist Devleti artık hiç tutulamıyor.

Bu saldırıların arkasındadır AB-D Emperyalistleri. Bugüne kadar da yapılan her katliamda, her saldırıda yanlarında durmuşlar, teşvik etmişlerdir. Dünya Halklarının başına gelen her felaketin, her acının, her gözyaşının baş sorumlusudur, İnsan Soyunun bu en büyük düşmanları. Zaten mümkün değildir, AB-D Emperyalistlerinin çıkarını savunmakla görevli Siyonist İsrail’in, İnsanlık Düşmanı Emperyalistlerin oluru, haberi olmadan adım atması.

Ortadoğu’da bütün Krallıklar, Şeyhlikler, Türkiye’deki Eşbaşkanlar, Filistin Halkına karşı girişilen her saldırının sorumlusudur. Çünkü Siyonist İsrail’in aşağılık saldırılarına dur diyen Suriye’yi elbirliğiyle İsrail için tehlike olmaktan çıkarmışlardır şimdilik. Ayrıca bakılmasın Halkları kandırmaya yönelik “sert”, “şiddetli” kınamalara. Hepsi bir kere böyle bir yapay devleti tanıyor. Hepsi de el altından veya açıkça Siyonist İsrail ile ekonomik, siyasi veya askeri anlaşmalar yapıyor.

Net tavır Fidel’in, Che’nin, Raul’un ülkesi Sosyalist Küba gibi olmalıdır. Net tavır Chavez Yoldaş’ın, Maduro Yoldaş’ın ülkesi Venezuela gibi olmalıdır. Böyle bir devletin varlığını kabul etmedi bu devrimciler ve Siyonist İsrail’i Arap Halklarının böğrüne saplanmış bir kama olarak gördüler. Ve net tavır; “İsrail diye bir devlet mi var ki başkenti Kudüs olsun”, diyen Kore Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-Un’un gösterdiği tavır gibi olmalıdır.

Tabiî bunları diyebilmek için Halksever, Haksever, Yurtsever, Devrimci olmak gerekir. Ortadoğu’nun Mazlum Halkları bu Ortaçağcı Krallıkları, Şeyhlikleri başlarından atıp, efendileri AB-D Emperyalistleriyle birlikte Tarihin çöplüğüne göndermediği sürece bu acılar yaşanacak.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Filistin Halkına yönelik bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz. Filistin Halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yaralı Filistinlilerin bir an önce sağlığına kavuşmalarını umut ediyoruz.

İnanıyoruz ki eninde sonunda kazanan, Direniş gelenekli Filistin Halkı olacaktır.

İnanıyoruz ki eninde sonunda Filistin Halkı, sürgünü yaşadığı topraklardan AB-D Emperyalistlerini ve onun uydu Devletini sürecek, kendi yurduna kendi devletine kavuşacaktır.

Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!

Katil İsrail Filistin’den Defol!

08.05.2021- Halkın Kurtuluş Partisi Genel Merkezi